
Selyemruha tisztítása
Hogyan tisztítható a kézzel festett selyemruha és öltözékkiegészítők?
Az általam festett hernyóselyem termékek kétféleképpen tisztíthatók. Lehet kézzel mosni és mosógéppel is. Az alábbiakban leírom, hogyan.
A kézi mosást ebben a cikkben már részletesen leírtam.
Mosógépben az alábbiak szerint moshatók:
- A mosógépet gyapjú/selyem programra állítsuk be, 30°C-ra.
- Ha a selyemruha festetlen, fehér, akkor max. 50°C-on mosható.
- Kímélő gyapjú/selyem mosószert használjunk, mellyel biztonságosan moshatók a selyemruhák, kendők, sálak.
- A nyakkendőket viszont azért nem ajánlom sem kézzel, sem géppel mosni, mivel a selyem alatt pamut és gyapjú közbélés található. A pamut a mosás következtében zsugorodhat, ugyanis varrás előtt nincs beavatva, hogy a tartása megmaradjon. Eldeformálódhat a nyakkendő. Inkább vegyileg tisztíttassuk.
- Az Ascot nyakkendőkben nincs közbélés, azok nyugodtan moshatók akár kézzel, akár géppel.
- Mosás után öblítőszer használható.
- Szárító programot ne alkalmazzunk.
- Mosás után vállfára tegyük a ruhát, ha nagyon vizes, igazgassuk formára, a varrásokat enyhén húzogassuk meg. Hagyjuk addig száradni, ameddig a selyem enyhén nedves lesz.
- A selyemsálat, -kendőt terítsük szárítóra és szintén enyhén nedves állapotáig szárítsuk.
- Ekkor vasalóval, lehetőleg az anyag hátoldalán, selyem/gyapjú hőfokon vasaljuk. Azért nem tanácsos a színoldalon vasalni, mert pl. a Crepe Satin (Charmeuse), a Crepe de Chine felületén fényes foltokat hagyhat a vasalótalp.
Amennyiben a festett ruha, vagy öltözékkiegészítő fekete, vagy nagyon sötét színű, mindenképpen érdemes elkülönítve mosni.
A selyem ugyan egy speciális gőzölési eljárásnak van alávetve festés után, mely a színeket tartóssá teszi, de a nagyon sötét színek enyhén engedhetnek mosáskor.

Koktélruha, kézzel festett hernyóselyem-georgette